www.przemyslawmatlag.com

Zabiegi

Ordynujemy zabiegi dedykowane w leczeniu pocovidowym - wprowadziliśmy gimnastykę oddechową oraz nowe zestawy ćwiczeń w basenie.
Poniżej prezentujemy pełną listę zabiegów w Sanatorium:

Hydro Jet to wodny masaż na sucho. Wykonywany jest ogrzanym strumieniem wody wypływającym pod ciśnieniem 4,5 barów. Wodne dysze poruszają się okrężnymi ruchami, uderzając w powierzchnię kauczukowej maty. W ten sposób masują ciało – od stóp do głow

HYDROTERAPIA

  • Kąpiel solankowa – Działa w sposób kompleksowy na skórę jak też na organizm jako całość. Działa bodźcowo na układ naczyniowy, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ukrwienie skóry, pobudza przemianę materii – stosowana w leczeniu chorób reumatycznych, narządu ruchu, układu nerwowego, osteoporozie i rekonwalescencji.

  • Kąpiel borowinowa – Kąpiel w zawiesinie borowinowej – działa przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriostatycznie, zwiększa ukrwienie skóry. Wskazane w reumatoidalnym zapaleniu stawów, ZZSK, zapaleniu korzonków nerwów, chorobach układu krążenia w obrębie kończyn, stanach bólowych po stłuczeniach, złamaniach, zwichnięciach.

  • Kąpiel perełkowa – Polega na delikatnym pobudzaniu receptorów czuciowych skóry przez pęcherzyki powietrza tłoczonego do wanny z wodą o temp. 37°C – stosowana w nerwicach, zaburzeniach wegetatywnych, bezsenności.

  • Kąpiel wirowa – Polega na masującym oddziaływaniu ruchu wirowego wody na zanurzoną część kończyn górnych lub dolnych zmieniającym zastój żylny i limfatyczny (obrzęki) oraz napięcia mięśniowe, działa rozszerzająco na naczynia krwionośne – stosowana w zaburzeniach krążenia obwodowego, stanach po chirurgicznym leczeniu żylaków, niedowładach.

PELOIDOTERAPIA

  • Okłady borowinowe – Okłady w postaci plastrów borowinowych. Polegają na leczniczym oddziaływaniu czynników chemicznych, mechanicznych i cieplnych plastra masy borowiny o temp. 42°C aplikowanego w okolice stawów – stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, pourazowych zespołach bólowych, zaburzeniach krążenia obwodowego. Rozszerzają naczynia krwionośne co poprawia obieg krwi w organizmie. Ponadto poprzez rozgrzanie i rozluźnienie mięśni i stawów zniesione jest uczucie bólu

GAZY

  • Kąpiel sucha CO2 – polega na wprowadzeniu technicznego dwutlenku węgla do urządzenia typu szafkowego. Wchłaniany przez skórę wywiera silne działanie rozszerzające na naczynia krwionośne co za tym idzie zwiększa się dopływ tlenu do tkanek. W odróżnieniu od kąpieli kwasowęglowej nie obciąża serca ciśnieniem hydrostatycznym. Lecznicze działanie dwutlenku węgla CO2 polega na rozszerzeniu naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych spowodowanym wydzielaniem się w skórze ciał histamino podobnych i acetylocholiny. Efektem takiego działania terapii CO₂ jest spadek ciśnienia krwi, zarówno normalnego jak i podwyższonego chorobowo. Opisany proces zachodzi bez udziału dodatkowego czynnika termicznego. Efektem takiego działania terapii CO₂ jest spadek ciśnienia krwi, zarówno normalnego jak i podwyższonego chorobowo. Opisany proces zachodzi bez udziału dodatkowego czynnika termicznego. Zabiegi w gazowym dwutlenku węgla czyli tzw. zabiegi suche zalecane są w przypadku współistniejących schorzeń kardiologicznych lub naczyniowych mózgu, gdzie stosowanie obciążających hydrostatycznie i termicznie kąpieli kwasowęglowych mokrych jest wykluczone. Po kąpielach kwasowęglowych występuje ogólne uspokojenie, poprawa samopoczucia, czasami uczucie rozleniwienia i senność.

  • Ultradźwięki – Polega na miejscowym oddziaływaniu fali akustycznej ultradźwiękowej powodującej mikromasaż tkanek – stosuje się w chorobie zwyrodnieniowej stawów, przewlekłych schorzeniach tkanki łącznej.

  • Fonoforeza – zabieg miejscowy polegający na połączeniu działanie ultradźwięków z aplikowanym lekiem. Zastosowanie ultradźwięków jest wzmocnione o właściwości aplikowanego leku. Stosowany również w zapaleniach przyczepów ścięgien i więzadeł, urazach tkanek miękkich oraz w wysiękach stawowych.

  • Jonoforeza borowinowa – Zabieg polegający na wprowadzeniu przez skórę jonów kwasów huminowych zawartych w borowinie za pomocą prądu galwanicznego – stosowana w chorobach reumatycznych, chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów, oraz zmianach pourazowych.

  • Jonoforeza – Zabieg z użyciem elektrycznego prądu stałego, który pomaga wprowadzić do organizmu przez skórę substancje aktywne (leki, preparaty kosmetyczne). W medycynie zabiegi jonoforezy stosuje się w leczeniu stanów zapalnych, przy zwyrodnieniu stawów, uśmierzaniu bólu, w zabiegach mających na celu obniżenie napięcia mięśni.

  • Galwanizacja – to zabieg leczniczy wykorzystujący przepływ prądu stałego, przy użyciu dwóch elektrod. Zabieg może trwać od 5 do 20 minut, w zależności od miejsca, gdzie się zabieg leczniczy stosuje. Cała terapia zazwyczaj składa się z 10-20 zabiegów. Wysyłany do ciała prąd powoduje zwiększenie przepuszczalności błon w tkankach, co prowadzi do zwiększenia metabolizmu i lepszego odżywienia tkanek, stosowany między innymi przy zaniku mięśni. Zabieg wykonuje się w obrębie tułowia, kończyn, głowy i szyi. Znalazł on również zastosowanie kosmetyce.

  • Prądy diadynamiczne – to prądy modulowane małej częstotliwości (50 i 100 Hz), powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Prądy Diadynamik mają silne działanie przeciwbólowe, zmniejszają napięcie mięśniowe, rozszerzają naczynia krwionośne, wpływają na przewodnictwo nerwowe. Diadynamik stosuje się w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, nerwobólach, chorobie zwyrodnieniowej stawów, stanach pourazowych, zanikach mięśni z nieczynności, porażenia obwodowego nerwu twarzowego, półpaśca, odmrozin, obrzęków na tle zaburzeń odżywczych.

  • Prądy Tens – to szczególny rodzaj elektrostymulacji wykorzystujący prądy impulsowe małej częstotliwości przeważnie do leczenia bólu. Metoda przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów wykorzystuje zasadę, że prowadzenie sygnałów bólowych i odczuwanie bólu można zmniejszyć lub zupełnie stłumić poprzez drażnienie nerwów na różnych poziomach systemu nerwowego.

  • Prądy Traberta – to zabieg, w którym wykorzystuje się przerywany prąd galwaniczny o prostokątnym kształcie impulsu i stałych parametrach. Działa silnie bodźcowo, zmniejszając odczucie bólu i poprawia krążenie. Prądy te stosuje się w różnych zespołach bólowych i przy zaburzeniach krążenia obwodowego.

  • Prądy interferencyjne – Polegają na wykorzystaniu prądów przemiennych średniej częstotliwości, płynących w dwóch niezależnych obwodach zabiegowych. Aplikuje je się je za pomocą czterech elektrod przyłożonych do ciała pacjenta. Krzyżowanie się prądów powinno występować w okolicy środka stanu chorobowego. Efekt zależny jest od częstotliwości prądu. Ma on działanie przeciwbólowe, poprawia krążenie lokalne, przyspiesza resorpcję, łagodzi ból i relaksuje mięśnie, normalizuje aktywność układu wegetatywnego, wpływa na funkcję kory nadnerczy.

  • Prądy Kotza – inaczej stymulacja (rosyjska) jest to precyzyjnie wywołanie skurczów na mięśnie głębiej położonych poprzez działanie prądu o częstotliwości (2500Hz) zmodulowanej do częstotliwości niskiej. Ponieważ to grupa prądów pobudzających o niskiej częstotliwości zapewniają lepsze działanie wzmacniające w mięśniach, głębszą penetrację i lepszą tolerancję. Działanie: wywołanie skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych, wzrost siły i przyrost masy mięśniowej, poprawa metabolizmu, obniżenie napięcia mięśniowego.

  • Inhalacje ultradźwiękowe solankowe – zabieg polega na wdychaniu aerozolu z wody mineralnej aplikowanej z ustnika inhalatora. Wytworzenie aerozolu następuje dzięki falom ultradźwiękowym, co pozwala otrzymać cząsteczki docierające do różnych pięter układu oddechowego – stosuje się ostrych nieżytach nosa, gardła, zatok przynosowych, krtani, tchawicy i oskrzeli.

  • Nebulizacja pneumatyczna – polega na wprowadzeniu leku w formie aerozolu do dróg oddechowych pacjenta. W zależności zastosowanego leku stosuje się ją w POChP, rozedmie płuc, mukowiscydozie, przewlekłych zakażeniach dróg oddechowych.

    • Masaż izometryczny – Stosowany jest po unieruchomieniu kończyn z zanikami lub osłabieniem siły mięśniowej, po urazach, złamaniach lub rekonwalescencji z powodu innych schorzeń. Sprawdza się również jako masaż wyszczuplający – poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej.

 

    • Masaż sportowy – W swoich technikach podobny jest do klasycznego masażu leczniczego. Wykonywany jest zdecydowanie silniej i energiczniej. Celem tego masażu jest rozgrzewka, usunięcie przemęczenia spowodowanego intensywnym wysiłkiem fizycznym, usunięcie zakwasów, napięć mięśniowych, bądź likwidacja powstałych kontuzji.

 

    • Masaż bodywork – To głęboka relaksacja oparta na masażu i pracy z tkankami miękkimi w synchronizacji z oddechem i elementami ćwiczeń. Masaż zmniejsza skutki długotrwałego napięcia, stresu w tkankach miękkich zwłaszcza w okolicach stawów. Podstawą jest relaksacja, w którą wplecione są elementy masażu leczniczego.

 

    • Hydromasaże w basenie – masaż całego ciała za pomocą prądu wody wypływającej pod ciśnieniem z dysz wmontowanych w nieckę basenową. Poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych, łagodzi bóle i stres. Są pomocne w redukcji otyłości.

 

    • Masaż reklaksacyjno-odprężający – Jest idealnym sposobem na odpoczynek i pozbycie się negatywnych wibracji. Pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia jednocześnie wspaniale oddziałując na układ nerwowy. Równoważy wysyłane przez ciało negatywne relacje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.

 

    • Sauna Sucha – Pobyt w saunie ma własności oczyszczające ciało z toksyn, poprawiające krążenie i wyrabiające odporność na choroby. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie.

 

    • Krioterapia miejscowa – zabieg polegający na miejscowym schłodzeniu tkanek za pomocą sprężonego CO2 o temperaturze od -80 stopni do – 100 stopni Celsjusza. Działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, hamuje procesy zapalne, zmniejsza napięcie nerwowe. Stosowana w świeżych stłuczeniach, obrzękach, ostrych i przewlekłych zapaleniach i zespołach bólowych stawów.

 

    • Masaż bańką chińską – jest masażem relaksacyjno-leczniczym, który polega wykorzystaniu próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Wykorzystuje się go w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, które niesie za sobą wiele dolegliwości bólowych, a w tym: bóle kręgosłupa, bóle na tle korzeniowym poprzez ucisk mięśnia na nerw. Ponadto stosuje się go w kosmetyce – działa niczym drenaż limfatyczny. Poprawia krążenie krwi, przyspiesza metabolizm i usuwa nadmiar toksycznych substancji. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie procesów spalania tkanki tłuszczowej i widoczna redukcja cellulitu. Komórki stają się znacznie lepiej odżywione, co jest efektem zwiększenia przepływu substancji odżywczych. Mniejsze stają się też obrzęki, dzięki poprawie krążenia i działania układu limfatycznego.

 

    • Masaż gorącymi kamieniami – zabieg relaksacyjno-leczniczy przeprowadzany kamieniami pochodzenia wulkanicznego, które wykazują znakomite właściwości przewodzenia wysokich i niskich temperatur. Masaż gorącymi kamieniami ma na celu zrelaksowanie i wyciszenie. Jest on pomocny w przypadku bólu pleców, słabego krążenia, zapalenia stawów i kości, stresu, bezsenności oraz depresji.
    • Hydromasaż w wannie – polega na pobudzeniu receptorów czuciowych skóry poprzez pęcherzyki powietrza, które wydostają się z dysz znajdujących się na dnie i ścianach wanny. Działa rozluźniająco, uspokajająco i relaksująco.

 

  • Laser – terapia laserowa polega na wprowadzeniu określonej dawki promieniowania do obszaru objętego patologią. Stosuje się go: w chorobach zwyrodnieniowych stawów, w utrudnionym zroście kości, przewlekłych stanach zapalnych, trudno gojących się ranach i odleżynach, zespołach bólowych.

  • Lampa Bioptron – może w sposób naturalny wzmacniać regeneracyjne i utrzymujące równowagę zdolności organizmu, przez co pomaga organizmowi wyzwalać jego własny potencjał leczniczy. Po dojściu do tkanek energia światła wspomaga proces biostymulacji (co oznacza, że w pozytywny sposób stymuluje różnorodne procesy biologiczne w organizmie a tym samym wzmaga funkcje organizmu).

  • Lampa Sollux – jest źródłem promieniowania cieplnego-podczerwonego i świetlnego. Zabieg ma na celu ogrzewanie pewnych partii ciała w celu rozluźnienia naczyń krwionośnych i zlikwidowania stanów zapalnych. Stosujemy ją w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych stawów, w stanach pourazowych, nerwobólach, zespołach bólowych kręgosłupa, porażeniach wiotkich, przewlekłych zapaleniach przydatków macicy.

  • Lampa Fotovita – to terapia światłem, zbliżonym do światła słonecznego. Stosowana w depresji jesienno – zimowej, w zaburzeniach snu. Poprawia samopoczucie, zwłaszcza w okresie zmniejszonej ekspozycji na światło słoneczne.

  • Masaż klasyczny – Jest to zespół różnych chwytów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy do narządów wewnętrznych włącznie

  • Masaż segmentarny – Jest zabiegiem fizykalnym, składającym się z szeregu chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonywania pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych, a często również przyczyn chorobowych na drodze odruchowej. Znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.

  • Masaż wibracyjny( aquavibron) – Polega na miejscowym stosowaniu drgającej, gumowej membrany, dla której źródłem jest przepływająca wewnątrz urządzenia woda – stosuje się w przykurczach mięśniowych, zespołach bólowych kręgosłupa

  • Masaż uciskowy( presoterapia) – Polega na miejscowych i chwilowym ucisku tkanek z pomocą rękawów na kończyny dolne lub górne – stosowany w leczeniu stanów pourazowych, w schorzeniach powodujących niewydolność limfatyczną, profilaktyka niewydolności układu krążenia, niewydolności limfatycznej po mastektomii, w leczeniu obrzęków , likwidacji cellulitis, wspomaganie terapii odchudzającej.

  • Masaż mechaniczny (fotel) – Poprawia sprawność ruchową, zmniejsza dolegliwości bólowe pleców, działa relaksująco.

  • Masaż wibracyjny (redor) –Urządzenie elektryczne przekazujące drgania za pośrednictwem specjalnych taśm, których stopień napięcia wpływa na siłę drgań i wykorzystuje się go w masażu wibracyjnym dużych powierzchni ciała – rozciąg mięśnie, uaktywnia włókna mięśniowe, rozbicie i transport podskórnej, zalegającej tkanki tłuszczowej.

  • Pole magnetyczne (magnetronik) – Polega na aplikacji pola magnetycznego niskiej częstotliwości, które wywiera działanie przeciwbólowe np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów, przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń, poprawia krążenie obwodowe, przyspiesza gojenie złamań i powoduje zagęszczenie kości w osteoporozie.

  • Gimnastyka ogólnorozwojowa (zbiorowa) – to zestaw ćwiczeń ogólnokondycyjnych o średnim stopniu trudności, wpływający na poprawę sprawności całego organizmu, a zwłaszcza układu krążeniowo – oddechowego.

  • Gimnastyka oddechowa – to zestaw ćwiczeń ogólnokondycyjnych o małym stopniu trudności, z przewagą ćwiczeń oddechowych w pozycji stojącej lub siedzącej. Poprawia funkcje krążeniowo – oddechowe.

  • Gimnastyka na przyrządach – to trening ogólnokondycyjny i wytrzymałościowy na sali gimnastycznej, z dobranym indywidualnie obciążeniem, poprawiający wydolność krążeniowo- oddechową iogólną kondycję. Wykorzystuję się w nim rowerek (ergometr), orbitrek, stepper, bieżnię, rotory kończyn, ławeczki do ćwiczeń oraz twistery.

  • Gimnastyka w basenie – ogólnokondycyjna, kompleksowa gimnastyka stosowana w odciążeniu w środowisku wodnym. Poprawia funkcje krążeniowo – oddechowe, zwiększa przemianę materii, ruchomość wszystkich stawów, ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej.

  • Gimnastyka indywidualna w UGUL– jest to odpowiedni zestaw ćwiczeń ruchowych w systemie bloczków, dźwigni i podwieszek, stosowany w odciążeniu i odciążeniu z oporem, mający na celu wzmocnienie mięśni i stawów obręczy barkowej i kończyn górnych lub obręczy biodrowej i kończyn dolnych, a także przywrócenie ich utraconej czynności lub wyrobienie zastępczej.

  • Kinesiology Taping – polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, specjalistycznego elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. Kinesiology Taping ma przede wszystkim oddziaływanie sensoryczne. Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikrokrążenie.

  • Terapia tkanek miękkich – to zbiór metod różnych szkół takich jak ortopedia, fizjoterapia, osteopatia, chiropraktyka. Polega na wykorzystaniu wysiłku fizycznego pacjenta w celu likwidowania zaburzeń tkanek miękkich. Do tych tkanek zalicza się : ścięgna, więzadła, skórę, mięśnie, nerwy, naczynia krwionośne oraz elementy tkanki łącznej, tkanką tłuszczową i błonę maziową. Można zatem powiedzieć, że lecząc tkanki miękkie wpływa się na na poprawę funkcjonowania mięśni, stawów, nerwów, naczyń krwionośnych oraz organów wewnętrznych. Większa sprawność fizyczna bezpośrednio poprawia nastrój i kondycję psychiczną człowieka poddanego terapii. Techniki na tkankach miękkich stosuje się w przypadku hipertonii mięśniowej, przykurczach pochodzenia mięśniowego oraz łącznotkankowego, spastyki, osłabienia mięśni, obrzęku miejscowego, zastoju żylnego, ograniczenia ruchomości stawów wynikających z dysfunkcji tkanek miękkich,. Metodyka terapii to w pierwszej kolejności diagnostyka problemu, w której zawiera się wywiad z pacjentem, oglądanie dysfunkcji i manualne badanie, następnie przechodzi się do terapii a po jej zakończeniu pacjent otrzymuje zestaw zaleceń oraz ćwiczeń, które ma wykonywać samodzielnie. Przeciwwskazaniem do stosowania tego typu terapii jest brak współpracy pacjenta z terapeutą oraz urazy mechaniczne związane z uszkodzeniem tkanek miękkich i struktur sąsiadujących np. złamania, zwichnięcia, zerwania mięśni itp.