WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ

 

  • Okłady borowinowe – Okłady w postaci plastrów borowinowych. Polegają na leczniczym oddziaływaniu czynników chemicznych, mechanicznych i cieplnych plastra masy borowiny o temp. 42°C aplikowanego w okolice stawów – stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, pourazowych zespołach bólowych, zaburzeniach krążenia obwodowego. Rozszerzają naczynia krwionośne co poprawia obieg krwi w organizmie. Ponadto poprzez rozgrzanie i rozluźnienie mięśni i stawów zniesione jest uczucie bólu.

  • Kąpiel sucha CO2 –  polega na wprowadzeniu technicznego dwutlenku węgla do urządzenia typu szafkowego. Wchłaniany przez skórę wywiera silne działanie rozszerzające na naczynia krwionośne co za tym idzie zwiększa się dopływ tlenu do tkanek. W odróżnieniu od kąpieli kwasowęglowej nie obciąża serca ciśnieniem hydrostatycznym. Lecznicze działanie dwutlenku węgla CO2 polega na rozszerzeniu naczyń włosowatych, tętniczych i żylnych spowodowanym wydzielaniem się w skórze ciał histamino podobnych i acetylocholiny. Efektem takiego działania terapii CO₂  jest spadek ciśnienia krwi, zarówno normalnego jak i podwyższonego chorobowo. Opisany proces zachodzi bez udziału dodatkowego czynnika termicznego. Zabiegi w gazowym dwutlenku węgla czyli tzw. zabiegi suche zalecane są w przypadku współistniejących schorzeń kardiologicznych lub naczyniowych mózgu, gdzie stosowanie obciążających hydrostatycznie i termicznie kąpieli kwasowęglowych mokrych jest wykluczone.
    Po kąpielach kwasowęglowych występuje ogólne uspokojenie, poprawa samopoczucia, czasami uczucie rozleniwienia i senność.