WRÓĆ DO STRONY GŁÓWNEJ

 

  • Jonoforeza borowinowa – Zabieg polegający na wprowadzeniu przez skórę jonów kwasów huminowych zawartych w borowinie za pomocą prądu galwanicznego – stosowana w chorobach reumatycznych, chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów, oraz zmianach pourazowych.

  • Jonoforeza – Zabieg z użyciem elektrycznego prądu stałego, który pomaga wprowadzić do organizmu przez skórę substancje aktywne (leki, preparaty kosmetyczne). W medycynie zabiegi jonoforezy stosuje się w leczeniu stanów zapalnych, przy zwyrodnieniu stawów, uśmierzaniu bólu, w zabiegach mających na celu obniżenie napięcia mięśni.

  • Galwanizacja  – to zabieg leczniczy wykorzystujący przepływ prądu stałego, przy użyciu dwóch elektrod. Zabieg może trwać od 5 do 20 minut, w zależności od miejsca, gdzie się zabieg leczniczy stosuje. Cała terapia zazwyczaj składa się z 10-20 zabiegów. Wysyłany do ciała prąd powoduje zwiększenie przepuszczalności błon w tkankach, co prowadzi do zwiększenia metabolizmu i lepszego odżywienia tkanek, stosowany między innymi przy zaniku mięśni. Zabieg wykonuje się w obrębie tułowia, kończyn, głowy i szyi. Znalazł on również zastosowanie kosmetyce.
  • Prądy diadynamiczne – to prądy modulowane małej częstotliwości (50 i 100 Hz), powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Prądy Diadynamik mają silne działanie przeciwbólowe, zmniejszają napięcie mięśniowe, rozszerzają naczynia krwionośne, wpływają na przewodnictwo nerwowe. Diadynamik stosuje się w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, nerwobólach, chorobie zwyrodnieniowej stawów, stanach pourazowych, zanikach mięśni z nieczynności, porażenia obwodowego nerwu twarzowego, półpaśca, odmrozin, obrzęków na tle zaburzeń odżywczych.

  • Prądy Tens  – to szczególny rodzaj elektrostymulacji wykorzystujący prądy impulsowe małej częstotliwości przeważnie do leczenia bólu. Metoda przezskórnej, elektrycznej stymulacji nerwów wykorzystuje zasadę, że prowadzenie sygnałów bólowych i odczuwanie bólu można zmniejszyć lub zupełnie stłumić poprzez drażnienie nerwów na różnych poziomach systemu nerwowego.
  • Prądy Traberta  – to zabieg, w którym wykorzystuje się przerywany prąd galwaniczny o prostokątnym kształcie impulsu i stałych parametrach. Działa silnie bodźcowo, zmniejszając odczucie bólu i poprawia krążenie. Prądy te stosuje się w różnych zespołach bólowych i przy zaburzeniach krążenia obwodowego.
  • Prądy interferencyjne – Polegają na wykorzystaniu prądów przemiennych średniej częstotliwości, płynących w dwóch niezależnych obwodach zabiegowych. Aplikuje je się je za pomocą czterech elektrod przyłożonych do ciała pacjenta. Krzyżowanie się prądów powinno występować w okolicy środka stanu chorobowego. Efekt zależny jest od częstotliwości prądu. Ma on działanie przeciwbólowe, poprawia krążenie lokalne, przyspiesza resorpcję, łagodzi ból i relaksuje mięśnie, normalizuje aktywność układu wegetatywnego, wpływa na funkcję kory nadnerczy.

  • Prądy Kotza – inaczej stymulacja (rosyjska) jest to precyzyjnie wywołanie skurczów na mięśnie głębiej położonych poprzez działanie prądu o częstotliwości (2500Hz) zmodulowanej do częstotliwości niskiej. Ponieważ to grupa prądów pobudzających o niskiej częstotliwości zapewniają lepsze działanie wzmacniające w mięśniach, głębszą penetrację i lepszą tolerancję. Działanie: wywołanie skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych, wzrost siły i przyrost masy mięśniowej, poprawa metabolizmu, obniżenie napięcia mięśniowego.